Przyczyny autyzmu u dzieci

Autyzm jest zaburzeniem neurologicznym, które wpływa na rozwój mózgu i zachowanie dziecka. Szacuje się, że autyzm występuje u jednego na 59 dzieci. Przyczyny autyzmu są nadal badane, ale naukowcy wskazują na wiele czynników, które mogą przyczynić się do rozwoju tego zaburzenia.Jednym z czynników ryzyka jest dziedziczność. Badania wykazały, że dzieci, których rodzice lub rodzeństwo mają autyzm, są bardziej narażone na rozwój tego zaburzenia. Istnieją również pewne geny, które mogą zwiększać ryzyko wystąpienia autyzmu. Innym czynnikiem ryzyka jest wystawienie dziecka na szkodliwe substancje chemiczne w czasie ciąży lub wczesnego okresu życia. Na przykład, matki, które palą papierosy lub piją alkohol w czasie ciąży, mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia autyzmu u swojego dziecka. Niektóre badania sugerują również, że wystawienie dziecka na niektóre pestycydy lub zanieczyszczenia środowiska mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia tej choroby. Należy zwrócić również uwagę na witaminy w czasie ciąży, ponieważ np. niedobór kwasu foliowego może być ryzykowny.

Objawy choroby

Dzieci z autyzmem często mają problemy z interakcjami społecznymi. Mogą nie rozumieć emocji innych osób i nie reagować na nie odpowiednio. Mogą również mieć trudności z nawiązywaniem i utrzymywaniem przyjaźni.
Innym objawem autyzmu jest powtarzające się zachowanie. Dziecko może mieć tendencję do wykonywania tych samych czynności w określony sposób, np. układania zabawek w rzędzie lub kręcenia się w kółko.
Dzieci z autyzmem mogą również mieć trudności z adaptacją do zmian. Mogą mieć problemy z przejściem z jednej czynności do drugiej lub ze zmianą miejsca lub rutyny.
Podsumowując, objawy autyzmu mogą się różnić, ale zazwyczaj pojawiają się już we wczesnym okresie życia dziecka. Brak kontaktu wzrokowego, brak umiejętności komunikowania się, problemy z interakcjami społecznymi, powtarzające się zachowanie i trudności z adaptacją do zmian to częste objawy autyzmu.

Ta strona korzysta z plików cookie i prosi o podanie danych osobowych, aby poprawić komfort przeglądania.